{{ article.title }}

WCC Cross Country Set for Regional Races Friday

| TheW.tv | WCC on Instagram | WCC on Facebook

NCAA WEST REGION CHAMPIONSHIPS
Friday, November 11, 2016 – Sacramento, Calif. 

SITE: Hagin Oaks Golf Course (Sacramento)
WOMEN’S RACE (6K): 11:00 a.m. (PT)
MEN’S RACE (8K): 12:00 p.m. (PT)
CHAMPIONSHIP HOSTS: Sacramento State & Sacramento Sports Commission
CHAMPIONSHIP CENTRAL: http://hornetsports.com/sports/xc/2016-17/NCAAWestRegional17
LIVE STATS: http://www.rtspt.com/events/ncaa/d1westxc16/ 

MOUNTAIN REGION CHAMPIONSHIPS
Friday, November 11, 2016 – Logan, Utah 

SITE: Steve & Donna Reeder Cross Country Course (Logan, Utah)
WOMEN’S RACE (6K): 11:00 a.m. (MT)
MEN’S RACE (8K): 12:00 p.m. (MT)
CHAMPIONSHIP HOSTS: Utah State
CHAMPIONSHIP CENTRAL: http://www.utahstateaggies.com/sports/c-xc/spec-rel/ncaa-16.html
LIVE STATS: http://www.liverunningresults.com/public_html/events/d1regxc2016/ 

NCAA WEST REGION CHAMPIONSHIPS

Ranked Women's Team (National Rank, Regional Rank)
Washington (#4, #1)
Stanford (#7, #2)
Portland (#10, #3)
Oregon (#11, #4)
San Francisco (#16, #5)
California (#27, #6)
UCLA (NR, #7)
Cal Poly (NR, #8)
Boise State (NR, #9)
Arizona (NR, #10)
Oregon State (NR, #11)
Gonzaga (NR, #12)
UC Davis (NR, #13)
Arizona State (NR, #14)
Idaho (NR, #15)
 
Ranked Men's Teams (National Rank, Regional Rank)
Stanford (#4, #1)
UCLA (#8, #2)
Oregon (#10, #3)
Portland (#12, #4)
Washington State (#17, #5)
Boise State (#20, #6)
California (NR, #7)
Washington (NR, #8)
San Francisco (NR, #9)
Cal Poly (NR, #10)
Gonzaga (NR, #11)
UC Santa Barbra (NR, #12)
Arizona State (NR, #13)
San Jose State (NR, #14)
Saint Mary's (NR, #15) 

NCAA MOUNTAIN REGION CHAMPIONSHIPS
Ranked Women's Team (National Rank, Regional Rank)
Colorado (#2, #2)
New Mexico (#6, #2)
BYU (#18, #3)
Utah (#20, #4)
Air Force (#29, #5) 

Ranked Men's Team (National Rank, Regional Rank)
NAU (#1, #1)
Colorado (#2, #2)
BYU (#3, #3)
UTEP (#15, #4)
Colorado State (#19, #5)
Southern Utah (#24, #6) 

WCC TEAM CAPSULES

BYU - MEN
Team Wins: 4
Autumn Invitational
Virginia Panorama Field’s Invitational
Steve Reeder Invitational
WCC Championship 

Individual Wins: 2
Nicholas Montanez (Autumn Invitational- 4 mi 20:11.1)
Rory Linkletter (Steve Reeder Invitational- 8k 28:20.17) 

Top 5 finishes: 11
Clayton Young (2nd Autumn Invitational- 4 mi 20:14.7)
Rory Linkletter (3rd Autumn Invitational- 4 mi 20:25.8)
Jonathan Harper (5th Autumn Invitational- 4 mi 20:29.9)
Nicholas Montanez (4th Virginia Panorama Field’s Invitational- 8k 23:53.9)
Clayton Young (5th Virginia Panorama Field’s Invitational- 8k 23:55.8)
Brayden McLelland (2nd Steve Reeder Invitational- 8k 28:20.96)
Spencer Hanson (3rd Steve Reeder Invitational- 8k 28:22.39)
Nicolas Montanez (4th Steve Reeder Invitational- 8k 28:22.85)
Jonathan Harper (2nd WCC Championship- 8k 24:19.4)
Rory Linkletter (4th WCC Championship- 8k 24:32.6)
Brayden McLelland (5th WCC Championship- 8k 24:33.3) 

Misc. impressive stats
3rd ranked team in the nation
3rd ranked in the mountain region
WCC Champion
Jonahtan, Harper, Rory Linkletter, Brayden McLelland, Nicolas Montanez named to the All-WCC First Team
Spencer Hanson, Mitchell Briggs, and Daniel Carney named to the All-WCC Second Team
Brayden McLelland named WCC Freshman of the Year
Ed Eyestone named WCC Coach of the Year 

BYU – WOMEN
Team Wins: 3
Autumn Invitational
Virginia Panorama Field’s Invitational
Steve Reeder Invitational 

Individual Win: 1
Erica Birk (Autumn Invitational 3 mi- 17:25.7) 

Top 5 finishes: 7
Laura Young (3rd - Autumn Invitational- 3 mi- 17:33.5)
Ashleigh Warner (4th - Autumn Invitational- 3 mi 17:40.3)
Yesenia Silva (5th- Autumn Invitational – 3 mi 17:42.3)
Yesenia Silva (4th- Virginia Panorama Field’s Invitational- 5k 17:17.2)
Erica Brik (5ht- Virginia Panorama Field’s Invitational- 5k 17:17.2)
Alice Jensen (2nd Steve Reeder Invitational- 5k 18:25.62)
Yesenia Silva (2nd WCC Championship- 6k 20:51.6) 

Misc impressive stats
Currently ranked 20th in the nation
Currently 4th in the Mountain Region
Yesenia Silva, Laura Young, Erica Birk named to the All-WCC First Team
Ashleigh Warner and Courtney Wayment named to the All-WCC Second Team
Courtney Wayment named WCC Freshman of the Year 

GONZAGA – MEN
Team Wins: 3
Clash of Inlands Northwest
Idaho- Gonzaga Dual
Montana Invitational 

Individual Wins:0 

Top 5 Finishes: 6
Max Kaderbabek (2nd Clash of Inlands Northwest- 6k 18:36.9)
Scott Kopczynski (5th Clash of Inlands Northwest- 6k 18:44.6)
Max Kaderbabek (2nd Idaho- Gonzaga Dual- 8k 24:52.2)
Scott Kopczynski (3rd Idaho- Gonzaga Dual- 8k 25:00.1)
Max Kaderbabek (2nd Montana Invitational- 8k 25.25.65)
Sumner Goodwin (5th Montana Invitational- 8k 25:52.14) 

Misc Impressive Stats
*Troy Fraley, running unattached, has finished in first place in the three meets so far this season
Clash of Inlands Northwest- 6k 18:23.9
Idaho- Gonzaga Duel- 8k 24:24.9
Montana Invitational- 8k 24:55.55
Ranked No. 11 on the West Coast 

GONZAGA – WOMEN
Team Wins: 0 

Individual Wins: 3
Jordan Thurston (Clash of the Inland Northwest- 4k 13:40.6
Idaho-Gonzaga Dual- 6k 17:32.8
Montana Invitational- 6k 21:09.29) 

Top 5 Finishes: 2
Jessica Mildes (5th- Montana Invitational- 6k 22:17.19)
Jordan Thurston (4th- WCC Championship- 6k 20:58.7) 

Misc Impressive Stats
Jordan Thurston broke program’s record on a 4,000-meter course
Thurston named to the All-WCC First Team 

LOYOLA MARYMOUNT – MEN

Team Wins: 1
Mark Covert Classic 

Individual Wins:0 

Top 5 Finishes: 3
Koby Peterson (3rd Mark Covert Classic- 8k 25:18.2)
Jake Polerecky (4th Mark Covert Classic- 8k 25:25.0)
Koby Peterson (3rd WCC Preview- 8k 25:42) 

LOYOLA MARYMOUNT - WOMEN

Team Wins: 0
Individual Wins: 0 

Top 5 Finishes: 2
Maddi Vorgitch (5th- Mark Covert Classic- 5k 18:28.0)
Kayla de Bondt (4th- Capital Cross Challenge- 6k 20:50.3) 

Misc Impressive Stats
Ranked 14th in the West Region 

PACIFIC - WOMEN

Team Wins: 0

Individual Wins: 0

Top 5 finishes: 0 

PEPPERDINE – MEN

Team Wins: 0 

Individual Wins: 2
Nick Heath (Pepperdine Invitational- 5k 15:44.04
WCC Preview- 8k 25:18) 

Top 5 finishes: 1
Nick Blanchard (4th WCC Preview- 8k 25:45) 

Misc Impressive Stats
Nick Heath (24:06.5) , Nick Blanchard(24:35.9), Ben Fox (24:47.2) ran the three fastest 8k times in program history at the Capital Cross Challenge. 

PEPPERDINE – WOMEN
Team Wins: 0 

Individual Wins: 0 

Top 5 finishes: 1
Lindsay Sheaffer (3rd at Pepperdine Invitational- 4k 15:23.26) 

PORTLAND – MEN
Team Wins: 4
John Franks
Roy Griak
Charles Bowles
Beaver Invitational 

Individual Wins: 2
Brady Johnson (Charles Bowles Invitational- 8k 24:15.7)
Alex Dillard (Beaver Invitational- 8k 25:55.9) 

Top 5 finishes: 12
Logan Orndorf (2nd John Franks- 6k 18:31.5)
Fabian Thomas (3rd John Franks- 6k 18:46.6)
Joe Horen (4th John Franks- 6k 18:47.0)
Logan Orndorf (3rd Dellinger Invitational- 8k 24:43)
Fabian Thomas (5th Dellinger Invitational- 8k 24:52)
Jeff Thies (5th Roy Griak- 8k 25:15)
Logan Orndorf (2nd Charles Bowles Invitational- 8k 24:15.79)
Joe Horen (3rd Charles Bowles- 8k 24:38.4)
Tomas Fabian (5th Charles Bowles- 8k 24:57.0)
Gabriel Haughey (2nd Beaver Invitational- 8k 26:18.8)
Keegan Symmes (4th Beaver Invitational - 8k 26:22.8)
Hauger, Nick (2nd WCC Championship- 8k 24:29.2)

Misc Impressive Stats
Ranked #12 in the nation
Ranked #4 on the west coast
Nick Hauger and Stephen Mulherin both named to the All-WCC First Team
Timothy Ball and Danny Martinez both named to the All-WCC Second Team 

PORTLAND – WOMEN
Team Wins: 4
John Frank Invitational
Roy Griak Invitational
Chales Bowles Invitational
WCC Championship 

Individual Wins: 2
Parkes Kendrick (John Frank- 5k 16:52.8)
Lauren LaRocco (WCC Championship- 6k 20:27.8) 

Top 5 finishes: 6
Anne Lujten (2nd at John Frank Invitational- 5k 16:53.3)
Taryn Rawlings (3rd at John Frank Invitational- 5k 16:53.8)
Courtney Cox (5th at John Frank Invitational- 5k 17:23.7)
Lauren LaRocco (3rd at Roy Griak Invitational- 6k 21:30)
Anne Lujten (5th at Roy Griak Inviational- 6k 21:57)
Mathilde Sagnes (2nd at Charles Bowles Invitational- 5k 17:31.8) 

Misc Impressive Stats
8th in the nation
3rd in the west region
WCC Champions
Lauren LaRocco named WCC Runner of the Year
Ian Solof named WW Coach of the Year
Lauren LaRocco, Parkes Kendrick, and Anne Lujten named to the All-WCC First team
Anna Farello and Taryn Rawlings named to the All-WCC Second team 

SAINT MARY’S – MEN
Team Wins: 1
Speedway Duals 

Individual Wins: 2
Gabe Arias-Sheridan (Speedway Duals- 7.25k 22:41.1)
Gabe Arias-Sheridan (Bronco Invitational- 8k 23:27.8) 

Top 5 Finishes: 2
Noah McDermott (3rd Speedway Duals- 7.25 k 23:17.4)
Gabe Arias-Sheridan (5th Stanford Invitational- 8k 23:34.6) 

Misc Impressive Stats
15th ranked team on the west coast
Gabe Arias-Sheridan set a school and meet record in the 8k at the Bronco Invitational (23:27.8)
Gabe Arias- Sheridan named to the All-WCC First Team 

SAINT MARY’S - WOMEN
Team Wins: 1
Speedway Duals 

Individual Wins: 1
Abby Bolt (Speedway Duals- 5.8k 21:59.9) 

Top 5 Finishes: 2
Ali Teliha (4th at Speedway Duals- 5.8k 22:22.1)
Hannah English (5th Speedway Duals- 5.8k 22:28.2) 

Misc Impressive Stats
Abby Bolt set the school record in the 6k (20:49.8) at the Bronco Invitational. She became the first Saint Mary’s woman to run a 6k under twenty-one minutes. *

SAN DIEGO – MEN

Team Wins: 0 

Individual Wins: 0 

Top 5 Finishes: 0 

Misc Impressive Stats:
Max Pedrotti set the school record in the 8k (24:46) at the Bronco Invitational 

SAN DIEGO – WOMEN

Team Wins: 0 

Individual Wins: 0 

Top 5 finishes: 2
Sam Mattice (2nd at WCC Preview- 6k 22:24)
Andrea Hughes (5th at WCC Preview- 6k 22:31) 

SAN FRANCISCO – MEN

Team Wins: 0 

Individual Wins: 1
Alex Short (WCC Championship- 8k 24:19.4)

Top 5 Finishes: 1
Alex Short (3rd San Francisco Invitational- 8k 24:25.4) 

Misc Impressive Stats:
Alex Short was named WCC Runner of the Year 

SAN FRANCISCO – WOMEN

Team Wins: 1
San Francisco Invitational 

Individual Wins: 0 

Top 5 Finishes: 4
Charlotte Taylor (3rd at San Francisco Invitational- 6k 20:52.4)
Ashley Moffett (5th at Golden Gate Invitational- 6k 22:19.6)
Marie Bouchard (3rd at WCC Championship- 6k 20:56.0)
Weronika Pyzik (5th at WCC Championship- 6k 21:01.8) 

Misc Impressive Stats
Currently Ranked 16th in the nation
5th in the Western Region
Marie Bouchard, Weonika Pyzik, Elena Burkhard all named to the All-WCC First team
Tatjana Schulte named to the All-WCC Second team 

SANTA CLARA – MEN
Team Wins: 0
Individual Wins: 0
Top 5 finishes: 0 

SANTA CLARA - WOMEN
Team Wins: 0
Individual Wins: 0
Top 5 finishes: 0